PCCMPCCM

Často kladené otázky

  • Co je prostata a k čemu slouží?

    Prostata – také předstojná žláza – je žlaznatý orgán s vlákny hladké svaloviny, ve kterém se tvoří a skladuje prostatický sekret, který je součástí ejakulátu. V těle je prostata umístěna v malé pánvi kolem močové trubice mezi močovým měchýřem a močovým svěračem – nad pánevním dnem. Zezadu se do ní napojují chámovody a semenné váčky. Prostata je tedy orgán, ve kterém se setkávají močové a semenné cesty. Na zadní straně prostata těsně sousedí s konečníkem, proto se vyšetření prostaty pohmatem provádí přes konečník. V blízkosti prostaty se také nachází nervy a cévy, které ovlivňují ztopoření penisu.

  • Co je to PSA?

    Prostatický specifický antigen (PSA) je produkt prostatických žlázek, který se vylučuje do ejakulátu a přispívá k jeho zkapalnění. Z malé části se dostává do krevního oběhu. Jeho hladina v krvi závisí na mnoha faktorech. Postupně se zvyšuje s věkem, s velikostí prostaty, ale také se může přechodně zvýšit při zánětech moč.cest, či prostaty, po manipulacích s prostatou. Významně se může zvýšit také při přítomnosti nádoru v prostatě. Jeho hladina nás proto může upozornit na možnou přítomnost nádoru. V takovémto případě je indikována biopsie prostaty (odebrání vzorků z prostaty na histologické zhodnocení).

  • Co dělat když mám krev v moči?

    Krev se do moči může dostat v kterékoli etáži močových cest od ledviny až po zevní ústí moč.trubice. Nejčastější příčinou jsou záněty, dále přítomnost kamene v moč.cestách (urolitiáza), ale také nádorová onemocnění ledvin a močových cest, poranění, či přítomnost cizího tělesa v močových cestách. Vzácnou příčinou přítomnosti krve v moči mohou být i parenchymová onemocnění ledvin (vyšetřuje nefrolog). Pokud pozorujete krev v moči, je nutné se objednat na vyšetření k ambulantnímu urologovi v místě bydliště. V případě, že je krvácení intenzívní, či při podezření na poranění ledvin nebo moč.cest je nutné navštívit nejbližší nemocniční urologické pracoviště. Standardně se zhodnotí ledviny a močové cesty vyšetřením CT (počítačová tomografie) s kontrastní látkou, následuje endoskopické vyšetření dolních močových cest. Na základě výsledků se stanoví terapeutický postup.

  • Má význam plošné vyhledávání nádorů prostaty (skrínink)?

    Toto je stále předmětem diskuze. Zatímco před uvedením vyšetřování PSA do běžné medicínské praxe byla většina nádorů prostaty diagnostikována na podkladě vyšetření přes konečník, po transuretrální resekci prostaty či transvezikální prostatektomii (tj. operace pro nezhoubné zvětšení prostaty a potíže s močením), v současné době je více jak 70 % nádorů odhaleno na podkladě vyšší hodnoty PSA. Rakovina prostaty je tak zachycena o deset a více let dříve, samotné nádory jsou častěji ohraničené na prostatu, méně agresivní a včas zahájená léčba pro většinu pacientů znamená vyléčení. Druhou stranou mince je fakt, že plošné vyšetřování a vyhledávání mužů, kteří nemají žádné urologické potíže (jsou tzv. asymptomatičtí), vede k výraznému nárůstu počtu nádorů prostaty, které by daného muže nikdy neohrozily na životě, i kdyby se u nich nezahájila léčba. Tím se totiž nádory prostaty zásadně liší od jiných nádorových onemocnění (rakovina prsu, střeva a další). Lepší informovanost pacientů a aktivnější přístup lékařů v otázce rakoviny prostaty vede k většímu počtu vyšetřených mužů a tedy i zachycených nádorů prostaty, většímu počtu léčených (a vyléčených) mužů, aniž by se však snížil počet mužů zemřelých na rakovinu prostaty. Z údajů rozsáhlé studie zahrnující více než 162 tisíc mužů ve věku 55-69 let ze sedmi evropských center vyplynulo, že aktivní, plošné vyšetřování PSA a prostaty přes konečník v pravidelných intervalech sice vedlo ke snížení úmrtnosti na rakovinu prostaty (ve srovnání s běžně, tj. nesystematicky vyšetřovanými muži), ale za cenu velkého počtu pacientů, kteří museli léčbu podstoupit. Jinak řečeno, v období sledování 11 let bylo nutno vyšetřit 1055 mužů a následně z těchto léčit 37, abychom zabránili jednomu úmrtí na rakovinu prostaty. Toto s sebou nese nemalé finanční náklady pro společnost a zdravotní zátěž pro samotné pacienty. Skrínink rakoviny prostaty tak sice prokázal pokles úmrtnosti na tuto rakovinu, ale za cenu významného nárůstu odhalených nádorů, které by nepotřebovaly okamžitou léčbu.

  • Byl mi diagnostikován nádor prostaty

    V případě, že Vám byl diagnostikován nádor prostaty, je nutné stanovit rozsah onemocnění, tj. zda je onemocnění lokalizované (pouze v prostatě), lokálně pokročilé či generalizované (prokazatelné metastázy, či vysoké riziko jejich přítomnosti na základě hladiny PSA v krvi). Pokud je onemocnění lokalizované, můžeme na podkladě zhodnocení fyzického stavu, věku pacienta a jeho komorbidit doporučit terapeutický postup spočívající v radikálním odstranění prostaty, radioterapii, brachyterapii nebo pouhém sledování. V případě generalizace onemocnění operační léčba, či radioterapie již nejsou indikovány. V tomto stádiu se doporučuje léčba, která vás zbaví účinku testosteronu (mužský pohl. hormon), tzv. androgen deprivační terapie (antiandrogeny, LHRH analoga, či v některých případech odstranění obou varlat). Více o karcinomu prostaty na stránkách Centra pro výzkum a léčbu karcinomu prostaty Motol.

Váš dotaz